Skip to main content
BusinessesMap
Inside Shaftesbury Fisheries, Leeds

Full menu

Meal Deals

Get collection or delivery

Family Meal Deal

£35.00

X2 Fish & chips, X2 Kids Meals plus X2 sides (peas/curry/gravy).

Group Meal Deal

£50.00

Fish & chips X4, plus X2 large sides (peas/curry/peas) also includes X1 bottle of Coke 1.25ltr.

Pukka Pie & Chips

£8.00

Choice of pie, portion of chips, any x1 side and any can (330ml).

Fish And Chips Plus Half Price Kids Meal!

£14.50

Buy x1 regular Fish and Chips and get x1 kids meal of your choice for half price!

Pattie Meal Deal

£8.50

X1 Pattie + chips + drink.

Mains

Fish And Chips

£13.10

A generous portion of our delicious chips accompanied by our beautiful, flaky white haddock.

Fish Special

£14.00

Extra large fish (haddock) on its own.

Fish

£9.50

Crispy on the outside, beautiful, flaky white haddock on the inside .

Fish Butty

£10.70

Soft buttered breadcake, with a delicious crispy haddock (let us know in the notes if you'd like an unbuttered breadcake).

Fish Bites

£6.50

Portion of fish bites.

Fish Bite Butty

£7.70

Chips Small

£3.60

Small portion of our delicious chips .

Chips Large

£4.10

Large portion.

Chip Butty

£4.50

Soft, buttered breadcake, overflowing with our yummy chips! (Let us know in the notes if you'd like an unbuttered breadcake).

Spam Fritter

£3.00

A generous slice of spam, battered and deep fried, old school classic!

Spam Fritter Butty

£4.20

Classic crispy spam fritter, in a soft buttered breadcake . (Let us know in the notes if you'd like an unbuttered breadcake).

Double Spam Fritters And Cheese Butty

£6.50

X2 Spam fritters with a gooey cheese centre in a buttered breadcake.

Spam Fritter & Chips

£6.00

Tasty spam fritter with a generous portion of chips.

Large Sausage

£2.50

Sausage And Chips

£5.50

Firm favourite!!

Sausage Butty

£3.70

Battered Sausage

£3.00

Battered Sausage Butty

£4.20

Battered Sausage And Chips

£6.00

Firm favourite!!

Cheesy Chips

£4.50

One size

Chips Cheese And Gravy

£5.00

One size

Chips Cheese And Curry

£5.00

One size

Chips Cheese And Mushy Peas

£5.00

One size

Scallop

£1.00

Individual potato scallop.

Scallop Butty

£2.00

Baby Scallops

£4.50

Individually hand battered, bite sized potato scallops. One of our best sellers! Approx 10 per portion.

Cheesy Scallop Butty

£2.50

Individual potato scallop with cheese in a breadcake.

Scallop & Spam Fritter Butty

£5.00

Individual potato scallop with spam in a breadcake.

Sausage & Spam Butty

£5.00

Sausage and spam fritter in a breadcake.

Battered Sausage And Spam Fritter Butty

£6.00

Homemade Fishcake

£4.50

Fresh haddock sandwiched between two slices of potato, battered and deep fried, the traditional Yorkshire way! What could be better?!

Fishcake & Chips

£7.00

Traditional Yorkshire fishcake with a generous serving of chips.

Homemade Fishcake Butty

£5.70

Fresh haddock sandwiched between two slices of potato, battered and deep fried, the traditional Yorkshire way! What could be better?!

Southern Fried Chicken Strips

£5.00

Tender chicken strips coated with a tasty Southern fried, lightly spiced coating. Delicious!Tender chicken strips coated with a tasty Southern fried, lightly spiced coating. Delicious! X4 strips

Chicken Burger

£4.00

Chicken burger with lettuce, tomatoes and mayo.

Double Chicken Burger

£5.00

X2 Chicken burger fillets with lettuce, tomatoes and mayo.

Pukka Pie Chicken & Mushroom

£4.00

The original and best, Pukka pies are back!

Pukka Pie Beef & Onion

£4.00

The original and best, Pukka pies are back!

Battered Mars Bar!

£3.00

Old school favourite is here! Squidgy, chocolatey heaven!

Doner Meat

£5.00

Portion of doner meat - choice of chilli or yoghurt - please put in notes which you would prefer.

Doner Meat & Chips

£6.50

Portion of doner meat plus chips -choice of chilli or yoghurt - please put in notes which you would prefer.

Doner Meat Butty

£6.00

Portion of doner meat in a freshly baked breadcake - choice of chilli or yoghurt - please put in notes which you would prefer.

Nana Dee's Tea Time Special

Get collection or delivery

£14.50

Fish & chips, plus a choice of peas/curry or gravy + breadcake + any drink (330ml can).

Patties

Beef Pattie

£5.00

Baked to perfection in a light, crumbly crust.

Vegetable Pattie

£5.00

Baked to perfection in a light, crumbly crust.

Chicken Pattie

£5.00

Baked to perfection in a light, crumbly crust.

Salt Fish Pattie

£5.00

Baked to perfection in a light, crumbly crust.

Sides

Mushy Peas - Large 🫛

£3.00

7oz Tub of mushy peas .

Mushy Peas - Small

£2.50

40oz Tub of mushy peas .

Curry - Large

£3.00

7oz Tub of curry sauce .

Curry - Small

£2.50

4oz Tub of curry sauce .

Gravy - Large

£3.00

7oz Tub of gravy.

Gravy - Small

£2.50

4oz Tub of gravy .

Irish Curry Large

£3.00

8oz Tub

Irish Curry Small

£2.50

4oz

Large Beans (Heinz)

£3.00

8oz Tub

Small Beans (Heinz)

£2.50

4oz Tub

Squeeze Me Sachets

£1.00

Got to be Heinz!

Breadcake

£1.20

Baked and delivered fresh, every single day, by our local Bakery (please let us know in the notes, if you'd rather your breadcake be unbuttered) Buttered with Lurpak.

Heinz Ketchup Bottle (220ml)

£3.00

One size

Bottle Of Vinegar

£3.00

315ml

Tub Of Garlic Mayo

£1.50

Tub Of Salt

£1.00

4oz

Tub Of Chilli Sauce

£1.50

Chip Spice

£1.50

4oz Tub of chip spice.

Kids Meals (Inc Drink)

Sausage And Chips

£7.00

Regular size sausage plus small chips.

Small Fish And Chips

£8.00

Small fish and small chips.

Chicken Nuggets And Chips

£7.00

X4 Chicken nuggets plus small chips.

Fish Bites And Chips

£8.00

X4 Fish bites plus small chips.

Drinks

Coca-Cola Original Taste 330ml

£2.50

Sparkling soft drink with plant extracts . 330ml, £7.58/1l

Coca-Cola Original Taste 1.25L

£4.00

Sparkling soft drink with plant extracts. 1,25l, £3.20/1l

Coca-Cola Cherry 330ml

£2.50

Sparkling cherry flavour soft drink with plant extracts. 330ml, £7.58/1l

Diet Coke Cola 330ml

£2.50

Sparkling low calorie soft drink with plant extracts and sweeteners. 330ml, £7.58/1l

Pepsi 330ml

£2.50

Carbonated cola flavoured soft drink with sugar and sweeteners. 330ml, £7.58/1l

Bottle Of Water (500ml)

£1.50

Ben Shaws Dandelion And Burdock Can (330ml)

£2.50

330ml

Ben Shaws Cloudy Lemonade Can (330ml)

£2.50

330ml

Ben Shaws Bitter Shandy Can (330ml)

£2.50

330ml

Ben Shaws Cream Soda Can 330ml

£2.50

Fanta Fruit Twist 330ml

£2.50

Sparkling mixed fruit drink with sugar and sweeteners. 330ml, £7.58/1l

Fanta Lemon 330ml

£2.50

Sparkling lemon fruit drink with sugar and sweeteners. 330ml, £7.58/1l

Tango Orange Can 330ml

£2.50

Tango Dark Berry - Sugar Free

£2.50

Sparkling soft drink with plant extracts. 330ml, £7.58/1l

Dr Pepper 330ml

£2.50

Sparkling fruit flavour soft drink with sugar and sweeteners. 330ml, £7.58/1l

Rubicon Mango

£2.50

Sparkling soft drink with plant extracts. 330ml, £7.58/1l

Old Jamaica 🇯🇲 Ginger Beer

£2.50

Sparkling soft drink with plant extracts. 330ml, £7.58/1l

More Leeds menus with prices

6 places within 1.8 mi that publish their full menu.

More to explore in Leeds

Moose Coffee, Leeds

80 places

Restaurants in Leeds

Photo: Moose Coffee · 4.8 · 6,329 Google reviews

See all 80 restaurants in Leeds
  • Squires Cafe Bar., Leeds4.6 · Squires Cafe Bar.

    Cafes

    42 places

  • The Wardrobe, Leeds4.5 · The Wardrobe

    Bars

    10 places

  • Milanos Morley Limited, Leeds4.9 · Milanos Morley Limited

    Hair

    11 places